Rinkos pulsas Bendrovių pavadinimai prajuokina ir kalbininkus, ir klientus

Humoro jausmo kai kurių naujų įmonių steigėjams tikrai nestinga. Kalbininkai, kurie pirmieji pamato registruojamų bendrovių pavadinimus, neslėpė – kartais iš juoko net šonus paskausta.

„Gaila, tačiau linksmų pavadinimų reta. Ypač tokių, kurie ir smagūs, ir taisyklingi“, – sakė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė.

Nors pasitaiko, kad įmonių savininkai sugeba tai suderinti.

Kalbininkams įspūdį paliko bendrovių pavadinimai „Musė maišė“, „Sūrus darbas, saldus miegas“, „Labas, lape“, „Juokiasi puodas“, „Rožinė kepyklėlė“ ar „Idiotų projektai“.

Arba, pavyzdžiui, įmonė „Paršiukai stumia tanką“, teikianti spaudos ir reklamos paslaugas.

Šmaikštumo nestigo ir tiems, kurie įmonę pavadino „Sferinis arklys vakuume“ arba „Mane suskaičiavo“. Tiesa, nė vienas tokį pavadinimą turintis verslas dar nepradėtas plėtoti.

Laukė partnerių šypsenų

Kol kas dar neveikia ir įmonė „Ūsuota spurga“. Ją fotografė Jekaterina Rivina įsteigė vildamasi Vilniaus kolegijoje, kurią neseniai pati baigė, įkurti studentišką kavinę.

„Ketinome prekiauti spurgomis ir ne tik jomis“, – šypsodamasi sakė jaunoji verslininkė.

Kavinė durų taip ir neatvėrė, mat spąstus paspendė biurokratiniai sunkumai ir dabar fotografė su bendraminčiais svarsto apie kitokį verslą, kuriam galbūt tiks ir pavadinimas „Ūsuota spurga“.

„Tokį pavadinimą sugalvojome, kad būtų malonu jį tarti kasdien, rimti partneriai, išgirdę tokį pavadinimą, nusišypsotų“, – paaiškino steigėja.

Už pavadinimą – pagyros

Kad būtų žaismingas – toks buvo prieš 3 metus įkurtos interneto parduotuvės „Nebūk nuogas“ steigėjų siekis. Jos vadovas panevėžietis Titas Vaitkevičius sakė ketinęs parduotuvę pavadinti angliškai, tačiau vėliau apsigalvojo.

„Nutarėme, kad reikia tokio pavadinimo, kuris būtų paprastas, toks, kaip kasdien kalbame“, – sakė T.Vaitkevičius.

Jis neabejoja, kad neapsiriko, mat ir iš pirkėjų, ir iš partnerių sulaukia pagyrimų.

Per veiklos metus pirkėjų srautas vis auga, tačiau panevėžietis užsimojo pritraukti ir tuos, kurie nelinkę pirkti internetu, – įsteigė realią krautuvę Panevėžyje.

Nesulaukė palaiminimo

VLKK specialistai kiekvieną mėnesį per tūkstantį kartų konsultuoja Registrų centrą dėl įmonių pavadinimų. Mažiau nei pusė nesulaukia kalbininkų palaiminimo.

„Dažnai žmonės sako: „Kalbininkai draudžia.“

Ne mes draudžiame, o Civilinis kodeksas, kuriame nurodomas taisyklingumo reikalavimas“, – teigė VLKK pirmininko pavaduotoja J.Palionytė.

Ne vienas netaisyklingas pavadinimas pastaraisiais metais neįveikė kalbininkų užkardo. Tarkime, „Pekla“, „Monas“, „Chaltūra“ ar „Šilumos specai“.

„Manau, kuriant pavadinimą reikia mažiausiai galvoti apie humoristinius dalykus. Kur kas svarbiau, kad jis būtų taisyklingas, skambus, įsidėmimas.

Kita vertus, kartais įmonės pavadinimas nėra toks svarbus – kur kas svarbiau prekės ženklas“, – kalbėjo J.Palionytė.